Každá nemovitost nemá jen jednu cenu, má jich několik

Odhad nemovitostí je v současné době jednou z nejčastěji využívaných služeb ve světě realit. Každý zkušený odhadce se vyvažuje zlatem, stejně tak, jako dobrý realitní makléř. Přece jen se jedná o značné finanční sumy, navíc častokrát podtržené doslova střechou nad hlavou. Jistě si dokážete představit, jaké to je prodělat na prodeji domu statisíce, nebo naopak uzavřít dobrý obchod a nemovitost prodat nebo koupit za solidní cenu, která odpovídá jejímu skutečnému stavu. Obchodování s realitami je náročný business, kde se točí velké peníze, a kde je opatrnost namístě. Seriózní jednání a zkušenosti profesionálních odhadců a makléřů jsou tedy zásadní. Odhady nemovitostí Pardubice může být vaším prvním záchytným bodem na cestě v realitním podnikání, nebo v zajištění trvalého bydlení.

klíče

Jaká cena je pro vás směrodatná

Že se mění hodnota nemovitostí v závislosti na reálném čase, je známá věc. Cena, která se na nemovitost vztahuje, se však odvíjí i od dalších kritérií, a tak je docela běžné, že každý realitní objekt má cen hned několik:

Kupní cena– to je reálná cena, na které se spolu dohodli kupující a prodávající, a není vůbec závislá na odhadci, nebo na realitní kanceláři.

Cena obvyklá, neboli tržní– s tou se v praxi setkává většina realitních kanceláří a zájemců o prodej nebo nákup nemovitostí. Odpovídá částce, která je v dané době aktuální na trhu nemovitostí. Vždy koresponduje s mnoha faktory, tedy především s lokalitou, ve které se objekt zájmu nachází, a s typem nemovitosti, jakou lze v těchto místech reálně nakoupit či prodat. Tržní cena může být nižší nebo vyšší než kupní cena, vždy záleží na tom, o jak dobrý obchod se jedná.

projekt

Cena administrativní, neboli zjištěná– ta vždy odpovídá tabulkám speciální tzv. oceňovací vyhlášky vydávané každoročně Ministerstvem financí České republiky. Jedná se pouze o administrativní krok, a ten má podchytit spravedlivé daňové poplatky při nákupech a prodejích nemovitostí. Zjednodušeně řečeno jde o to, že si finanční úřad pohlídá, abyste neprodali (naoko) nemovitost výrazně pod cenou a tím pádem zdanili částku, která přibližně odpovídá reálnému stavu objektu. Zajímavé je také vědět, že za socialismu byly ceny nemovitostí pouze úředně ověřované, neexistovaly žádné tržní ani jiné ceny, systém byl o to jednodušší, včetně daňové politiky.